Останні кроки Константинопольського патріархату щодо питання про надання Україні канонічно визнаної автокефалії свідчать про рішучість Вселенського престолу в цьому напрямку. Як повідомляє грецьке церковне інформагентство Ρομφαία, до Афін зі Стамбулу прибула делегація для обговорення цього питання.
Константинопольську кафедру представляли відомі богослови та церковні діячі митрополит Пергамський Іоанн (Зізіулас), митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс) і митрополит Смирнський Варфоломей (Самарас). Зустрічали делегацію предстоятель Елладської православної церкви митрополит Афінський і всієї Греції Ієронім (Ліапіс) і члени синоду ЕПЦ.
За наявними даними, гості повідомили елладських архієреїв про намір патріарха довести до логічного завершення процедуру надання автокефалії церкві в Україні та забезпечити її канонічне визнання, попри загрозу серйозного розколу із Московським патріархатом і церквами, що його підтримують.
Зі слів гостей із Константинополя, Москва під час підготовки та на самому Всеправославному соборі влітку 2016 року мала нагоду впорядкувати спільну процедуру надання автокефалії, однак в останній момент відмовилася від участі в соборі. Відтак Константинополь вважає себе правомочним самостійно вирішувати питання на історично своїй канонічній території.
Під час переговорів представники Вселенського патріарха пояснили, що згідно документів, Київську митрополію у 1688 році було делеговано під опіку Москви, і цей крок розумівся як вимушений і тимчасовий. Крім того, Російська церква неодноразово порушувала умови цієї угоди та самочинно узурпувала контроль над церквою на території України.
Члени делегації повідомили керівництво Елладської церкви про те, що процес вирішення українського питання Константинополем триватиме «в будь-якому разі», а від Афін може знадобитися визнання обраного предстоятеля нової автокефальної церкви та обмін із ним грамотами, як це заведено у православному світі.
Водночас митрополит Ієронім уникнув висловлювань на підтримку чи осуд процесу надання українській православній спільноті канонічної автокефалії. Предстоятель ЕПЦ пообіцяв, що це питання буде розглянуте на засіданні священного синоду восени цього року. Нейтральну позицію греків уже встигли відзначити в Росії, зокрема про це йдеться в матеріалі сайту Седмица.RU.
Ρομφαία також оперує інформацією про те, що у Варшаві ієрархи Польської православної церкви стали на бік Москви в оцінці ситуації в Україні та висловилися проти надання Київській митрополії автокефалії від Константинопольського патріархату. Передумовою автокефального статусу поляки вважають ліквідацію розколу в українському православ’ї.
Водночас, як випливає з повідомлень грецького ЗМІ, Константинопольський патріархат налаштований дуже рішуче саме на надання автокефалії. Причому предстоятель нової православної церкви матиме історичний титул митрополита Київського, який отримав від Вселенського патріаршого престолу в часи хрещення Русі-України та створення в Києві митрополії Константинопольського патріархату.