Допомогти нужденним і зменшити кількість відходів, які потраплять на сміттєзвалище – саме таку ціль поставили собі небайдужі мешканці мікрорайону Івонченці, які зібрали одяг, взуття та іграшки для тих, хто опинився в скрутній ситуації.
Місцем збору допомоги став Свято-Михайлівський храм. За кілька місяців мешканці мікрорайону назбирали зо два десятки пакетів з речами. Частина з них буде передана пацієнтам психіатричної лікарні міста, дитячий одяг та іграшки відправлять у родини, які мають фінансові проблеми.
Протоієрей храму Олександр Горай розповідає, що ініціаторкою збору речей стала екоактивістка Людмила Теймуразян, яка є головою відділу охорони навколишнього природного середовища Харківсько-Полтавської єпархії Православної церкви України:
– Саме з її ініціативи і розпочався збір речей, для того, щоб вони не потрапили на смітник, а використовувалися з користю для громади. Розпочали збирати речі восени. Про цю ініціативу я розповідав парафіянам під час служби і багато хто відгукнувся.
Людмила Теймуразян додає, що раніше сама збирала одяг, який був у гарному стані, але вже не підходив нікому з членів родини, і роздавала знайомим. Те, що нікому не підійшло, передавала до психіатричного медзакладу, а коли в мікрорайоні поселився отець Олександр і збудували церкву, то саме храм став таким збірним пунктом для охочих передати допомогу:
– Ми гуртуємося на базі храму. Всі речі, які приносять, ми сортуємо і відправляємо туди, де в цьому є потреба. Якщо на одяг та взуття для дорослих є постійна потреба в психлікарні, то куди віддати дитячі речі, ми не знали. Але нам на зустріч прийшла Громадська організація «Полтава без сміття» на чолі з Іриною Пісоцькою, яка забере дитячі речі і передасть потребуючим.
Екоактивістка говорить, що збором речей займається вже близько 10 років. Спершу це був спосіб розвантажити шафи, а згодом переросло в спосіб життя, ціль якого продукувати якомога менше відходів:
– Я себе позиціоную як людину, яка живе екосвідомим способом життя. Тому для мене важливо знайти речам можливість повторного використання, а не викинути на смітник.
Ірина Пісоцька, голова громадської організації «Полтава без сміття», займається роздільним збором понад 20 років. Вона має пункти прийому вторсировини та веде просвітницьку роботу серед населення щодо зменшення відходів:
– Ми забираємо сьогодні зібрані небайдужими речі для дітей, які в межах акції, започаткованої Яною Куліковською «Зігрій людину», будуть передані тим, хто їх потребує. Кожної суботи о 10.00 ми збираємося у визначеному заздалегідь місці і роздаємо теплий одяг тим, хто його потребує. Дитячі речі також будемо роздавати на вуличних акціях, але більшу частину після сортування будемо направляти адресно в багатодітні та малозабезпечені родини, які їх потребують. На сьогодні до нас з проханням про допомогу звернулося вже чотири сім’ї з дітками.
Підприємиця та екоактивістка говорять, що дуже важливим є те, що ці речі не потраплять на смітник, а стануть в нагоді іншим:
– Про те, що потреба в речах є, свідчить те, що на наші вуличні акції приходить дуже багато людей, зокрема, похилого віку. Люди розповідають свої історії, є сироти, які зізнаються, що ніколи не могли собі дозволити придбати гарний одяг. Зараз найбільша потреба в зимових речах. Кожен може долучитися до наших акцій, як в якості благодійника, так і того, кому потрібний одяг чи взуття. Дізнатися про місце проведення акцій можна на сторінці нашої громадської організації у фейсбуці.
Загалом, за словами Ірини, з кожним роком ставлення населення до сміття і його сортування змінюється на краще. Якщо раніше вважалося, що вторсировину на пункти прийому приносять лише безхатьки, то нині сортувати стає модно. Багато хто приносить відсортовані відходи на пункти прийому, але віддають їх просто так, не чекаючи оплати.
І Людмила Теймуразян і Ірина Пісоцька наголошують, що сортування сміття є дуже важливим, проте не менш важливим є і зменшення продукування відходів, тому радять в магазинах обирати лише найпотрібніше і звертати увагу на пакування, зокрема, чи піддається воно повторній переробці.
У найближчих планах у активістів збір подарунків до Великодня. Планують зібрати смаколики для діток-сиріт та військовослужбовців на фронті.