Відбувся XX Собор Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ

23 березня 2018 року, в Свято-Миколаївській церкві с. Циркуни під Харковом, під головуванням керуючого єпархією, високопреосвященого Афанасія (Шкурупія), архієпископа Харківського і Полтавського, керуючого Черкаською і Кіровоградською єпархією, відбувся 20-ий єпархіальний Собор Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ, в якому взяли участь 42 делегати від усіх парафій єпархії.

Собор розпочався звершенням Пасії (страждань – гр.), яку очолив високопреосвящений Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський, керуючий Черкаською і Кіровоградською єпархією. Потім делегати перейшли до трапезної, де й пройшло соборне засідання, очолене правлячим архієреєм архієпископом Афанасієм. На розгляд делегатів Собору було винесено 11 питань, які безпосередньо стосуються життєдіяльності єпархії.

Головною темою Собору була підготовлена керуючим єпархією архієпископом Афанасієм програма «Стратегія розвитку Харківсько-Полтавської єпархії до 2022 року та на перспективу». Після обговорення основних пунктів програми, прийнято рішення прийняти її за основу, а

архієпископу Афанасію доопрацювати її з урахуванням пропозицій священників та вірян і прийняти остаточне рішення пізніше.

Собор уважно вислухав звіт архієпископа Афанасія про богослужбову та організаційну роботу, звершену правлячим архієреєм та священиками й вірянами в Харківсько-Полтавській єпархії за два минулі роки, та визнав її задовільною. За цей період створено вісім нових парафій, засновано та зареєстровано два монастирі – чоловічий Свято-Миколаївський у с. Ковяги на Харківщині та жіночий Свято-Богоявленський на Полтавщині. Заслуговує досвід Свято-Михайлівської парафії м. Полтави (Івонченці), яку очолює ієрей Олександр Горай, з організації та проведення дитячого літнього табору відпочинку та інших методів роботи з дітьми, триденне відзначення свята Покрови Пресвятої Богородиці в с. Лиман на Харківщині, яке складалося з богослужінь, духовних бесід священиків з прочанами з інших парафій єпархії, заходів по вшануванню захисників України та ін. Успішне проведення V та VI міжрегіонального фестивалю духовної музики «Небесні перевесла», поїздки єпархіального хору на фестивалі духовної музики до Львова та гідні там виступи й багато іншого чим жила єпархії в попередні два звітні роки.

З огляду на програму стратегії розвитку єпархії, було визнано за доцільне реорганізувати структуру Консисторії, наблизивши її інституції до максимально ефективної роботи з виконання поставлених завдань на найближчий час і перспективу. Як заявив владика Афанасій: «Життя невпинно рухається вперед, постійно ставлячи перед нами серйозні виклики, особливо в духовно-моральному вимірі, а ми не завжди на них відповідаємо вчасно. Здебільшого плентаємося позаду. Але відставати не можна, бо це смерті подібно. Треба йти з життям, як кажуть, у ногу, або ще краще – робити хоч крок наперед. І хоч в нашій єпархії й так ведеться поза богослужбова діяльність, але вона не охоплює як слід всі аспекти церковної діяльності. Потрібна широка місія Церкви в суспільстві. Тому я й розробив програму стратегічного розвитку єпархії та виніс її на обговорення делегатів Собору. Треба, щоб був ретельно розроблений документ на який священики й віряни могли б спиратися в своїй церковній діяльності. Після нинішнього Собору, і прийнятої на ньому програми стратегічного розвитку єпархії, ми піднімаємо планку нашої діяльності на багато рівнів вище. Інакше в нинішній час жити й працювати  не можна».

Створено десять відділів і три центри. Серед них відділи духовної освіти та кадрового забезпечення, комунікації з громадськістю та ЗМІ, соціального служіння та благодійництва, по роботі з молоддю, юнацтвом та дітьми, монастирів та чернецтва й інші. Було також обрано новий склад єпархіальної ради з одинадцяти осіб.

Іншою темою, розглянутою Собором, було гідне відзначення 120-ліття з дня народження та 25-ліття з дня відходу у вічність першого патріарха УАПЦ, уродженця Полтави, святішого Мстислава Скрипника. Прийнято одноголосне рішення оголосити 2018 рік – роком патріарха Мстислава (Скрипника) в Харківсько-Полтавській єпархії та затверджено план заходів, до якого увійшли урочиста академія, круглі столи, лекції у ВНЗ, виставки та ін.. Крім того, прийнято рішення взяти активну участь у загально-церковному відзначенні ювілейних дат патріарха Мстислава (Скрипника) в м. Києві в червні цього року з метою чого вже одразу після Собору розпочати підготовку.

У виступі керуючого єпархією архієпископа Афанасія, а також священиків та вірян, які взяли участь в його обговоренні, особливий наголос робився на потребі підвищення рівня духовної освіти священства та їхньої пастирської професійної кваліфікації. Крім того, рішенням Собору, архієпископу Афанасію та голові відділу духовної освіти та кадрового забезпечення протоієрею Станіславу Аштрафяну, доручено до першого засідання новообраної єпархіальної ради підготувати програму духовної освіти в Харківсько-Полтавській єпархії з окремим розділом про курси підвищення кваліфікації священства.

Наголошувалося також і на питанні кадрового забезпечення, адже гостра кадрова проблема суттєво затримує кількісний ріст парафій в єпархії, а програма стратегічного розвитку ставить завдання про більш ніж подвійне їх збільшення до кінця 2022 року. Тому питання кадрового забезпечення, поряд з духовною освітою, визначається як пріоритетне.

Зважаючи на важливість для розвитку Харківсько-Полтавської єпархії програми стратегічного розвитку, прийнято рішення єпархіальний Собор не закривати, а, доопрацювавши програму, провести другу сесію Собору в червні цього року.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here