Патріарх Мстислав – духовний лідер нації

у конференц-залі Полтавського університету економіки й торгівлі, пройшла ювілейна урочиста конференція

120 роковини з дня народження Патріарха Мстислава

«Наша Церква від початку свого третього відродження, і навіть на сьогоднішній день, пережила багато драматичних моментів, зрад, маніпулювань, невизнання державною владою, але вистояла, зміцніла і сміливо дивиться в майбутнє. А це стало можливим завдяки тому духовному фундаменту, що його заклав у підвалини Церкви її перший Патріарх Мстислав (Скрипник). Попри всі випробування особистість Патріарха Мстислава, як духовного лідера, для мене особисто назавжди буде мірилом сумління, жертовного прикладу служіння Україні і її Церкві», – Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський, керуючий Черкаською і Кіровоградською єпархією.

23 квітня 2018 року, в конференц-залі Полтавського університету економіки й торгівлі, пройшла ювілейна урочиста конференція: «Мстислав І – Патріарх Київський і всієї України, Української Автокефальної Православної Церкви», присвячена 120-літтю з дня народження видатного полтавця, першого Патріарха Української Автокефальної Православної Церкви, Святішого Мстислава (Скрипника).

Ця конференція розпочинає низку заходів по відзначенню ювілею Патріарха Мстислава (Скрипника), ініціатором яких виступив керуючий Харківсько-Полтавською єпархією архієпископ Афанасій (Шкурупій), а співорганізаторами виступили Консисторія ХПЄ, Полтавське міське православне сестринство святої княгині Ольги, ВНЗ «Полтавський університет економіки та торгівлі», Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка. Участь к ювілейній конференції взяли також священнослужителі, викладачі вузів та студенти. Модератор заходу –доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко.

Відкрила конференцію заслужений працівник культури Валентина Шемчук, а роботою конференції керувала професор Ірина Петренко. Благословив захід високопреосвященний Афанасій, архієпископ Харківський і Полтавський, керуючий Черкаською і Кіровоградською єпархією, а єпархіальний хор виконав «Отче наш» та «Молитву за Україну». З вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Полтавського університету економіки та торгівлі Олексій Нестуля.

Потім до присутніх із словом звернувся архієпископ Афанасій. «Цей ювілей для мене є нагодою знову поглянути на значення Патріарха, його здобутки, його вірність і відданість ідеї української державності та автокефалії українського православ’я, непохитну віру і значущість цієї постаті для сьогодення. Переконаний, що якби не було Патріарха Мстислава, його діяльності до останнього подиху в червні 1993 року, то не було б ні УАПЦ, ні початку нинішнього руху Константинополя до визнання автокефалії українського православ’я», – сказав владика Афанасій.

«Щоб оцінити велич нашого земляка Патріарха Мстислава Скрипника, варто оглянути всі етапи його великого життя: воїна національно-визвольних змагань, громадського діяча тридцятих років на Волині, коли він у польському парламенті захищав інтереси українців, період розбудови УАПЦ в час Другої світової війни – єпископ-будівничий Церкви, період життя на еміграції, коли  розпочав велику справу єднання православних українців по всьому світу, представляючи нас у міжнародному контексті. І, врешті, коли очолив третє відродження УАПЦ в Україні».

Торкнувшись питання отримання українським православ’ям автокефалії, архієпископ Афанасій, застерігаючи від поспішних дій «об’єднувачів», сказав: «І ось в цьому контексті нам слід взяти як головну засаду, як заповіт, висловлений Патріархом Мстиславом, коли він перебував у Харкові й Полтаві: «Дивімося один одному у вічі!» Дивімося, щоб не наробити помилок, бо за цим стоїть доля архієреїв, священиків і вірян нашої Церкви-Мучениці. І тому в контексті творення Помісної Церкви багато значить наша твердість у відстоюванні принципу соборноправності, який, з усіх інших помісних Церков, діє тільки в нашій УАПЦ. – І на цьому етапі нам якраз і не вистачає такої особистості, якою був їх Святість Патріарх Мстислав (Скрипник)».

Потім краєзнавець Віктор Ревегук виступив із змістовним словом: «Виникнення Української Автокефальної Православної Церкви в Україні та на Полтавщині», доктор історичних наук Людмила Бабенко познайомила із власним дослідженням: «Родинне коріння Патріарха Мстислава на Полтавщині», а кандидат історичних наук Юрій Вільховий виступив на тему: «Діяльність «Братського об’єднання Українських автокефальних церков» як спроба збереження ідентичності українського православ’я за доби тоталітаризму».

Змістовно розкрила тему: «Полтава і полтавці у спогадах Патріарха Мстислава» кандидат філософських наук Віта Сарапин. А дослідниця історії УАПЦ Наталія Воронянська представила до уваги слухачів своє дослідження: «Становлення мережі УАПЦ на Полтавщині в 20-30-ті роки ХХ століття та боротьба з автокефалією радянських спецслужб».

На завершення архієпископ Афанасій подякував учасникам ювілейної конференції за активну участь в її роботі та побажав усім Божих благословень.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here