ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
Виокопреосвященного АФАНАСІЯ
Архієпископа Харківського і Полтавського
священству, чернецтву і всім вірним
Харківсько-Полтавської єпархії Православної Церкви України

Дорогі брати і сестри!

Христос воскрес!

В ці пасхальні дні, коли на українській землі триває жорстока війна – український народ захищає рідну землю від загарбницьких російських військ, які вкотре намагаються нас поневолити, перед нами постав доленосний вибір: свобода або неволя, життя або смерть. Ворог хоче нашої смерті, але ми обираємо ЖИТТЯ і СВОБОДУ. Це тотожні поняття, адже без свободи немає життя у правді, а Христос сказав: «Пізнайте правду і правда зробить вас вільними».

Наша ж правда полягає у вірі, у відданості Батьківщині небесній – Царству Божому, і Батьківщині земній – Україні. Ці дві Батьківщини – фізична і духовна – потребують нашого захисту в єдності народу і Церкви, яка виступає духовною опорою української Держави, а відтак кожного з нас, особливо воїнів Збройних Сил. Бачачи одностайність українців у захисті Батьківщини, Переможець життя і смерті Христос дає нам Свою воскреслу божественну силу, щоб, озброївшись нею, як щитом спасіння, ми змогли подолати ворога. Нам треба бути безстрашними, а тому до кінця довіримося Переможцю смерті, Який Сам воскресає і перемагає. Він – наша надія і опора.

Ми, православні християни, особливо близькі один одному, тому що заради нас постраждав Христос, помер і воскрес. Незалежно від віку, соціального стану й політичних поглядів, ми брати й сестри у Христі Ісусі. І тому, як діти Божі, повинні любити ближнього чистою і жертовною любов’ю, як і Христос полюбив нас (Ін., 13:34). А хто наш ближній? Ближній той, хто нині захищає нас, проливаючи кров і жертвуючи своїм життям, хто допомагає нам гоїти тілесні й душевні рани, підтримує у лиху годину. І той, кому потрібна наша підтримка, наше надійне плече, наша любов і жертовність. Ми таким чином цементуємо фундамент єдності заради священної мети – перемоги над лютим ворогом.

Господь вчинив Пасху, звільняючи свій народ із неволі. І вся історія зводиться до вірності обітницям Божим, які закликають нас бути вірними, щоб отримати спадок за відданість: свободу, незалежність, нескореність перед ворогами і, врешті, Батьківщину, наповнену достатком, в якій жити нам і всім наступним поколінням. Нині Україна йде Голгофською дорогою, залитою кров’ю і пошматованою снарядами, на ній множаться могили полеглих у боях захисників і мирних українців: жінок, дітей і стариків. Люди страждають і бажають миру, «миру Божого, що вищий за всякий розум» (Фил. 4:6-7), бо слово «мир» – це відсутність війни.

Свято Пасхи – це найбільше і найрадісніше свято, свідчення любові Бога до людини, у якому ми реально зустрічаємось з тайною Божої любові до кожного з нас. «Христос Воскрес», – лунає в ці благословенні дні по всій землі українській, по-особливому звучить в окопах і бліндажах, госпіталях, серед воїнів, які захищають Батьківщину та промовляють до нас: «Істинно воскрес!», а ми в надії виголошуємо: «Воскресне з руїн і Україна до мирного життя»! Згадаймо у молитвах воїнів ЗСУ, які мужньо захищають Батьківщину на фронтах, та хто перебуває в полоні, і тих, хто відав своє життя на полі битви із загарбниками. Дякуймо їм усім за свідчення справжньої любові до нас і вслухаймося у Слово Господнє: «Бадьоріться, Я світ переміг»!» (Ів., 16, 33).

Дорогі мої! Молитовно закликаю на вас Боже благословення. Нехай Воскреслий Господь дарує мир вашим душам, любов серцям, міцність віри і радість життя попри горе і біду. Усміхнімося ж крізь сльози, бо з нами Воскреслий Христос. А в єдності й однодушності запорука нашої перемоги, бо з нами Бог і Україна!

Христос воскрес! Воістину воскрес!

Високопреосвященний АФАНАСІЙ,
архієпископ Харківський і Полтавський
Православної Церкви України
Пасха Христова року Божого 2022

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here