Дорогі отці, брати і сестри!
В Україні поширюється епідемія коронавірусу. З метою протидії небезпечній пандемії, Верховна Рада України прийняла закон, в якому окрім карантинних заходів, запроваджується кримінальна відповідальність за безвідповідальне ставлення щодо введеного карантину.
Священний Синод Української Православної Церкви (Православної Церкви України), на засіданні 17 березня 2020 року, ухвалив рішення, в якому закликав єпископат, духовенство і вірних з уважністю та розумінням поставитися до рекомендацій, рішень та заходів з боку держави та органів місцевого самоврядування й охорони здоров’я у зв’язку із запровадженням в Україні карантинних заходів через загрозу поширення коронавірусу та захворювання COVID-19.
Церква завжди була пліч-о-пліч з людьми в найважчі часи. І в теперішній складний час Церква не може залишити своїх вірних без духовної підтримки і святого Причастя. Тому, спираючись на багатовіковий досвід боротьби з заразною пошестю, на період дії карантину в межах парафій Харківсько-Полтавської та Черкаської і Кіровоградської єпархій, рекомендую:
- Посилити молитви, застосовуючи «Молебень під час пошесті згубної». «Молебень під час епідемії за хворих» та «Молитовне правило під час пошесті» (виставлені на офіційному сайті Харківсько-Полтавської єпархії, а також у ФБ).
- Вживати всіх заходів протиепідемічної безпеки для безпечного перебування людей у храмах, використовувати засоби дезінфекції, зокрема для підтримання чистоти ікон та інших святинь.
- У храмах обох єпархій неухильно дотримуватися санітарних норм: прибирати храми, протирати ікони, двері, ручки та перила спеціальним розчином, і виставити на видному місці при вході до храму захисні дезінфікуючі засоби для промивання рук парафіянами.
- До ікон, хрестів, голгофи, яка на час Великого посту виставлена на середині храму, достатньо буде зробити земний або поясний поклін, не цілуючи їх.
- Настоятелям парафій і намісникам монастирів продовжувати звершувати уставні постові богослужіння, дотримуючись умов карантину. Дозволити звершувати Таїнства Сповіді за «Чином загальної сповіді», прочитавши «Молитву відпущення».
- Таїнство Соборування проводити тільки над болящими в помешканнях парафіян.
- Як тимчасовий надзвичайний захід, дозволяю здійснювати причастя вірних Тіла і Крові Христових у спосіб, як це здійснюється священнослужителями під час літургії Ранішосвячених Дарів, а саме: приготовлені часточки Тіла, на які лжицею покладено частину Крові (як це робиться при приготуванні запасних Дарів), подавати з дискоса в руки (або ложечкою, не торкаючись уст), причаснику. При цьому слід ретельно роз’яснити обов’язок причасників ретельно спожити Дари.
- Для обтирання губ використовувати одноразові серветки, які потім спалити у чистому місці. Для запивання після прийняття Причастя використовувати одноразовий посуд, який потім спалити, або споживати лише антидор.
- Допускається подавати Причастя запасними Дарами всім, хто звертається про це, у будь-який час, як це здійснюється щодо хворих і в смертельній небезпеці.
- Під час богослужіння рекомендувати віруючим перебувати на церковному подвір’ї. За можливості храми забезпечити системами озвучення.
- Таїнство Хрещення і чин похорону здійснювати з дотриманням загальних обмежень щодо числа присутніх.
- Закликати вірян залишатися вдома, долучаючись до спільної молитви через засоби відеотрансляції, зокрема у мережі Інтернет, адже так ми не тільки не випробовуємо свою віру, але й не вводимо у спокусу ближніх. Це особливо стосується хворих на застуду, парафіян, кому за сімдесят років та дітей. У разі впровадження в області правового режиму надзвичайної ситуації богослужіння та інші релігійні обряди мають відбуватися лише в дистанційному варіанті (священик служить богослужіння без прихожан за закритими церковними дверима).
- Утриматись від звершення неуставних богослужінь (акафістів, хресних доріг, пасій) у храмах. Благословляється звершувати акафісти та інші моління, які дозволені для читання парафіянами у власних домівках. Сорокоуст (поминання померлих), звершувати священнослужителями в храмах без парафіян.
Ці настанови можуть змінюватися і доповнюватися з огляду на розвиток ситуації, адже як навчив нас Сам Господь: «Субота для людини, а не людина для суботи» (Мк., 2:27).
Дорогі отці, брати і сестри, закликаю вас словами апостола і євангеліста Луки: «Завжди молитися і не занепадати духом» (Лк., 18:1), щоб гідно подолати випробування.
Вказане розпорядження та правила діють до 3 квітня 2020 року, а у випадку продовження урядом режиму карантину, їх дотримання продовжувати до повної відміни.
Високопреосвящений Афанасій, архієпископ Харківський і Полтавський
23 березня 2020 року Божого