Кафедра правлячого архієрея Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ архієпископа Афанасія вже восьмий рік перебуває в селі під Полтавою, де в пристосованому приміщенні обладнано кафедральну (!)церкву. Таким неоднозначним є відношення до української національної Церкви, яка в цьому році відзначила 95-ліття свого Першого Помісного Собору. Дискримінація на релігійному грунті кричуща! Але хіба тільки автокефальній спільноті доводиться долати шлях «через терни до зірок»?
Перебуваючи в Одесі 11 грудня 2016 року з пастирським візитом, Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав (Шевчук), заявив у кафедральному храмі, маючи на увазі парафію, яка молиться в пристосованому приміщенні: «Можливо, це найбільш дискримінаційна релігійна спільнота в Україні». Звичайно, дуже прикро, що віруючі української церкви в українському місті не можуть добитися земельної ділянки для побудови храму. Але хотів би до цього додати, що Харківсько-Полтавська єпархія Української Автокефальної Православної Церкви так само не те, що в Харкові, а навіть у Полтаві до цього часу не може добитися від міської влади виділення земельної ділянки під будівництво храму, а віруючі полтавської Свято-Покровської парафії змушені на молитву їздити за 25 кілометрів від обласного центру в село і в теж, до речі, пристосоване під церкву приміщення. Там же й кафедра правлячого архієрея.
Та якщо одеській парафії якось вдається оплачувати оренду приміщення (якщо в оренді), то нашим вірянам навіть мріяти про це не доводиться, тому що як і земельну ділянку, так і приміщення комунальної власності, де орендні ціни посильні, теж неможливо взяти, а приватникам платити 50-100 й більше гривень за квадратний метр – смерті подібно. То оце, мабуть, найбільш дискримінаційне ставлення до української релігійної спільноти.
Але дуже влучно заявив Блаженніший Владика Святослав: «Будьте справжніми християнами, першими наближайтеся до людей незалежно від того, якою мовою вони говорять, до якої національності належать чи яку релігію сповідують. І ми вийдемо з того одеського підпілля. Ми вийдемо з одеських катакомб, але лише тоді, коли засяємо світлом Христової істини на весь цей Південний край».
Вийде і наша автокефальна спільнота що в Харкові, що в Полтаві з слобожансько-полтавських катакомб, у які нас загонить місцева влада. Багато працюємо, ще більше можемо зробити, бо є приклад – неустанна праця нашого Предстоятеля, Блаженнішого митрополита Київського і всієї України Макарія (Малетича), який віддає всі свої сили на розбудову Церкви і якому так само на перепоні стає влада. А це говорить про одне – УАПЦ правдива народна Церква, тому її й ставлять в умови, схожі до фронтових. Але сказав Блаженніший митрополит Макарій: «Переживали гірше, переживемо й це». Переживемо, бо цими «спартанським» умовами добре загартовані.
Прес-служба Консисторії Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ