«З наступного понеділка починається Великий піст – час найбільшого наближення віруючих християн до Христа, а через Нього і до Царства Божого, сподіваного вічного блаженства. «Шукайте ж перш за все Царства Божого і правди Його, а все інше буде дане вам» (Мт., 6:33), – читаємо ми в Євангелії слова Ісуса Христа, а в апостола Павла читаємо: «Бо Царство Боже не їжа і не пиття, а праведність, і мир, і радість у Дусі Святому» (Рим., 14:17)», – АФАНАСІЙ, архієпископ Харківський і Полтавський.
14 березня 2021 року, архієпископ Афанасій звершив вечірню з Чином прощення у Свято-Михайлівському храмі м. Полтави. Спільно з владикою молилися ігумен Антоній (Бондарець), секретар єпархіального управління та протоієрей Олександр Горай, настоятель парафії, благочинний Полтавської області.
«Згадаймо, коли Ісус сорок днів і ночей постував у пустелі, зовсім не вживаючи ні їжі, ні пиття, то останнього дня приступив до Нього сатана і, спокушаючи Його, сказав: «Якщо Ти Син Божий – звели камінню цьому стати хлібами», а Ісус відповів йому: «Не хлібом єдиним буде жити людина, а кожним словом, яке виходить із вуст Божих» (Мт., 4:3-4). Ісус відмовився від їжі, якою насичується лише тіло, бо перед цим сорок днів насичував Себе словом Божим і єднанням у молитві з Отцем Небесним, – сказав, зокрема владика Афанасій у повчальному слові, настановляючи вірян на постування. – Кожному з нас милосердним Спасителем дано час одуматися, розкаятися і виправити своє життя, щоб гідно постати перед Господом на суді. Тому слід кожному зрозуміти значення посту як у духовному, так і в тілесному житті, бо він гамує нашу грішну плоть, звільняє з-під її тягаря душу, очищає її, підготовляючи як нову і чисту посудину для прийняття благодаті Божої. «Чи ви не знаєте, що ви храм Божий і Дух Божий живе у вас? – запитує апостол Павло і додає: – Якщо хто зруйнує храм Божий, того покарає Бог, тому що храм Божий святий, а цей храм ви» (1 Кор., 3:16-17), бо кожен із нас викуплений ціною крові Сина Божого».
Після повчального слова високопреосвященний Афанасій прочитав особливі молитви з проханням про благословення Боже на плідний подвиг під час Великого посту.
Потім архіпастир, попросив прощення у присутніх, а також віряни просили прощення у владики та один в одного.