«Ось таким омофором – символом, що його покладає на свої плечі єпископ під час богослужіння, Богородиця покриває всю земну Церкву, яка перебуває в тривозі за своїх дітей. Покриває і нашу Українську Автокефальну Православну Церкву, кожну її парафію – громаду віруючих українців, кожну єпархію і всю нашу Україну», – архієпископ Афанасій (Шкурупій).
13-15 жовтня 2017 року, в Свято-Покровській парафії с. Лиман, Зміївського району на Харківщині, відбулися святкові заходи з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці та Дня захисника України.
Протягом трьох днів звершувалося добове коло богослужінь – літургія, святкове вечірнє бдіння та вечірня. Першого дня, окрім святої Божественної літургії, яку очолив настоятель Свято-Покровської парафії ієрей Юрій Потикун, після короткої трапези та перепочинку, відбулися духовні бесіди-заняття про молитву священиків протоієрея Станіслава Шинкаренка, ієреїв Юрія Потикуна та Івана Полежаки з вірянами, після чого звершили вечірню службу.
Взагалі наріжною темою бесід впродовж трьох днів стала надважлива тема: «Царство Небесне силою береться». Під цим девізом проходили всі триденні молитовно-духовні заняття як для досвідчених християн, які прагнуть до поглиблення сердечної молитви та правдивого каяття перед Господом, так і для тих, хто лиш починає свій шлях духовного вдосконалення.
Головними навчальними заходами кожного з днів стали першого дня три лекційно-тренінгові години «Про молитву» та вечірня година «Іспит совісті», а другого дня, у формі довільної бесіди, віруючі перевірили свої знання та засвоєння опрацьованого матеріалу. Третього дня, під час заключної трапези «Агапа любові», відбувся обмін духовним досвідом.
14 жовтня була звершена святкова Божественна літургія, яку очолив високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський, керуючий Черкаською і Кіровоградською єпархією. Спільно з владикою служили священики єпархії. Після богослужіння відбулаося хресна хода навколо молитовного дому та до пам’ятника загиблим у Другій світовій війні воїнам. До хресної ходи долучилися учасники війни на Донбасі, які захищали і захищають нині рідну землю від російських загарбників, а також волонтери, жителі Лиману та гості, які прибули на святкування.
Біля пам’ятника загиблим лиманцям, які захищали українську землю в найстрашнішій війні минулого століття, відбулася молитовна церемонія на честь Дня захисника України, в якій взяли участь не тільки віряни місцевої громади й інших парафій УАПЦ Харківщини, а й не оцерковлені воїни із своїми сім’ями, волонтери, патріоти України, які прихильно ставляться до української Церкви, але ще перебувають поза її огорожею. Церемонія стала своєрідним місцем дотику нецерковних українських патріотів до православної віри і до рідної Церкви свого народу – УАПЦ, яка на теренах Харківщини, ще з далеких 20-их років минулого століття, стала духовним щитом боротьби з «руським міром».
Під час церемонії, в якій взяли участь воїни, що з 2014 року й донині перебувають у діючих частинах ЗСУ, з Лиману, Слобожанського, Шелудівки, Гініївки, Бишкіні, Соколового та міста Зміїва, члени волонтерських груп, засновники та учасники територіальної самооборони, представники військкомату, обласного козацтва, жителі села, представник військкомату нагородив відзнаками «За заслуги» І ступеня воїнів АТО – Ісай Ярослава, Ващенко Олександра та Погребняка Максима. Також і архієпископ Афанасій, з благословення Предстоятеля УАПЦ, Блаженнішого Макарія, митрополита Київського і всієї України, вручив церковні нагороди – орден Іллі Муромця цим же воїнам АТО, які захищають Україну до цього дня, проявляючи героїзм. Відзнакою Харківського обласного військкомату – медаллю «За служіння Богу й Україні», було нагороджено й офіцера запасу, ієрея Юрія Потикуна, який також відзначився у захисті Вітчизни від агресора.
Після вшанування загиблих воїнів представники самооборони влаштували обід – «польовий куліш», під час якого всі бажаючі пригадували важкі воєнні будні та поділилися враженнями про захід, в якому взяли участь. А за трапезою, яку влаштували парафіяни Свято-Покровської громади для братів і сестер, котрі з’їхалися на святкування з інших парафій, відбувся жвавий обмін думками про історію створення автокефальних громад, труднощі в їх становленні та утвердженні на зросійщеній Слобожанській землі.
Ті з учасників Покровських святкових заходів, які виявили бажання, під час двогодинної зустрічі зі священиками обговорили тему «Духовна глибина свята Покрови Пресвятої Богородиці». Із словом до присутніх звернулися протоієрей Станіслав Аштраф’ян і протоієрей Станіслав Шинкаренко, ієрей Юрій Потикун та інші священики. А далі, у довільній формі, відбувся жвавий діалог між священиками, які мають великий пастирський досвід, і вірянами з різних питань віри, під час якого пізнавалася глибина Божого слова у Його повчаннях і настановах. Крім того, бажаючі мали можливість особисто поспілкуватися з досвідченими священиками з тих духовних проблем, які їх тривожать.
Протягом години після вечірньої служби обговорювали перший ірмос канону до причастя «Грядіть, люди, співаємо пісню Христу Богові, що розділив море й наставив людей, звільнивши їх від рабства єгипетського, бо Він прославився», пов’язуючи події, про які згадується в ірмосі, з наступним богослужінням, коли доведеться приступати до святого причастя Христових Таїн.
15 жовтня до Лиману прибула велика паломницька група вірян Свято-Миколаївської парафії с. Циркуни на чолі з ієреєм Дмитром Шаповаловим, які взяли участь у святій Божественній літургії, котру служили протоієрей Станіслав Шинкаренко, ієреї Юрій Потикун та Дмитро Шаповалов. Після богослужіння відбулася духовна творча година, під час якої присутні розповідали історії з власного життя, пов’язані з Божою присутністю в їх долі, репрезентували хто виріб, зроблений власноруч, ділячись при цьому досвідом його виготовлення, хто свій вірш, хто співав пісню.
Потім відбулася братська трапеза, під час якої зав’язалася вільна духовна бесіда, в якій віряни рогзповідали про те, як Бог торкнувся їхнього серця. Ієрей Дмитро Шаповалов поділився спогадом про те, як під час прощі до Єрусалима Господь відкрив йому глибину таїни Ісусової молитви, радість від Його присутності. Ієрей Юрій Потикун розповів про те, як він набув молитовного досвіду під час богослужінь першого тижня Великого посту. Парафіянка Лілія Кіценко поділилася власним досвідом перекладів акафістів та канонів на українську мову. І всі присутні за трапезою ділилися спогадами з’явлення у їхньому житті Господа.
«Такі кількаденні, а то й одноденні духовно насичені заходи, повинні стати важливою частиною життя кожного свідомого православного автокефаліста, адже духовна пожива навіть більш важлива для людини, ніж їжа тілесна, – сказав архієпископ Афанасій після завершення святкових заходів. – Це, сучасною мовою, свого роду духовний тренінг, майстер-клас, покликаний сприяти духовному зростанню й збагаченню. Будемо практикувати, збагачуючи набутим досвідом, такі заходи не лише в Лимані, а й в інших парафіях Харківсько-Полтавської єпархії».