Розпорядження архієпископа Харківського і Полтавського Афанасія, у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19

Дорогі отці, брати і сестри!

В Україні поширюється епідемія коронавірусу. З метою протидії небезпечній пандемії, Верховна Рада України прийняла закон, в якому окрім карантинних заходів, запроваджується кримінальна відповідальність за безвідповідальне ставлення щодо введеного карантину.

Священний Синод Української Православної Церкви (Православної Церкви України), на засіданні 17 березня 2020 року, ухвалив рішення, в якому закликав єпископат, духовенство і вірних з уважністю та розумінням поставитися до рекомендацій, рішень та заходів з боку держави та органів місцевого самоврядування й охорони здоров’я у зв’язку із запровадженням в Україні карантинних заходів через загрозу поширення коронавірусу та захворювання COVID-19.

Церква завжди була пліч-о-пліч з людьми в найважчі часи. І в теперішній складний час Церква не може залишити своїх вірних без духовної підтримки і святого Причастя. Тому, спираючись на багатовіковий досвід боротьби з заразною пошестю, на період дії карантину в межах парафій Харківсько-Полтавської та Черкаської і Кіровоградської єпархій, рекомендую:

  1. Посилити молитви, застосовуючи «Молебень під час пошесті згубної». «Молебень під час епідемії за хворих» та «Молитовне правило під час пошесті» (виставлені на офіційному сайті Харківсько-Полтавської єпархії, а також у ФБ).
  2. Вживати всіх заходів протиепідемічної безпеки для безпечного перебування людей у храмах, використовувати засоби дезінфекції, зокрема для підтримання чистоти ікон та інших святинь.
  3. У храмах обох єпархій неухильно дотримуватися санітарних норм: прибирати храми, протирати ікони, двері, ручки та перила спеціальним розчином, і виставити на видному місці при вході до храму  захисні дезінфікуючі засоби для промивання рук парафіянами.
  4. До ікон, хрестів, голгофи, яка на час Великого посту виставлена на середині храму, достатньо буде зробити земний або поясний поклін, не цілуючи їх.
  5. Настоятелям парафій і намісникам монастирів продовжувати звершувати уставні постові богослужіння, дотримуючись умов карантину. Дозволити звершувати Таїнства Сповіді за «Чином загальної сповіді», прочитавши «Молитву відпущення».
  6. Таїнство Соборування проводити тільки над болящими в помешканнях парафіян.
  7. Як тимчасовий надзвичайний захід, дозволяю здійснювати причастя вірних Тіла і Крові Христових у спосіб, як це здійснюється священнослужителями під час літургії Ранішосвячених Дарів, а саме: приготовлені часточки Тіла, на які лжицею покладено частину Крові (як це робиться при приготуванні запасних Дарів), подавати з дискоса в руки (або ложечкою, не торкаючись уст), причаснику. При цьому слід ретельно роз’яснити обов’язок причасників ретельно спожити Дари.
  8. Для обтирання губ використовувати одноразові серветки, які потім спалити у чистому місці. Для запивання після прийняття Причастя використовувати одноразовий посуд, який потім спалити, або споживати лише антидор.
  9. Допускається подавати Причастя запасними Дарами всім, хто звертається про це, у будь-який час, як це здійснюється щодо хворих і в смертельній небезпеці.
  10. Під час богослужіння рекомендувати віруючим перебувати на церковному подвір’ї. За можливості храми забезпечити системами озвучення.
  11. Таїнство Хрещення і чин похорону здійснювати з дотриманням загальних обмежень щодо числа присутніх.
  12. Закликати вірян залишатися вдома, долучаючись до спільної молитви через засоби відеотрансляції, зокрема у мережі Інтернет, адже так ми не тільки не випробовуємо свою віру, але й не вводимо у спокусу ближніх. Це особливо стосується хворих на застуду, парафіян, кому за сімдесят років та дітей. У разі впровадження в області правового режиму надзвичайної ситуації богослужіння та інші релігійні обряди мають відбуватися лише в дистанційному варіанті (священик служить богослужіння без прихожан за закритими церковними дверима).
  13. Утриматись від звершення неуставних богослужінь (акафістів, хресних доріг, пасій) у храмах. Благословляється звершувати акафісти та інші моління, які дозволені для читання парафіянами у власних домівках. Сорокоуст (поминання померлих), звершувати священнослужителями в храмах без парафіян.

Ці настанови можуть змінюватися і доповнюватися з огляду на розвиток ситуації, адже як навчив нас Сам Господь: «Субота для людини, а не людина для суботи» (Мк., 2:27).

Дорогі отці, брати і сестри, закликаю вас словами апостола і євангеліста Луки: «Завжди молитися і не занепадати духом» (Лк., 18:1), щоб гідно подолати випробування.

Вказане розпорядження та правила діють до 3 квітня 2020 року, а у випадку продовження урядом режиму карантину, їх дотримання продовжувати до повної відміни.

Високопреосвящений Афанасій, архієпископ Харківський і Полтавський

23 березня 2020 року Божого

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here