Патріарх Мстислав: служіння Богу й Україні

23 квітня 2018 року, в приміщенні Полтавського обласного краєзнавчого музею ім. В. Кричевського, урочисто відкрито експозицію світлин із життя і діяльності першого Патріарха Української Автокефальної Православної Церкви, славетного полтавця, Святішого Мстислава (Скрипника): «Патріарх Мстислав: служіння Богу й Україні».

Благословив захід та виступив із словом про Патріарха Мстислава високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський, керуючий Черкаською і Кіровоградською єпархією.

«Такі особистості, як наш земляк, полтавець Патріарх Мстислав, належать до тієї когорти великих людей, які не тільки змінюють власне життя, а й життя нації, навіть хід історії, – сказав владика Афанасій. – Його буремне життя, покладене на вівтар України, повинне стати нам усім прикладом вірності й відданості, непохитності у переконаннях і жертовності ради досягнення поставленої мети. А мета у Патріарха Мстислава була одна – державна воля стражденного українського народу, вірним сином якого він був, і вільна українська Церква. Він показав нам зразок справжнього патріотизму, незрадливої любові до Батьківщини. Все його тривале життя за кордоном було свідченням світові правди про уярмлений, але нескорений український народ. Він був консолідуючою силою православного українства в усьому світі, його незборимий дух досягав і української землі, будячи приспані душі, вириваючи із в’язниці байдужості. Й те, що нині ми стоїмо на порозі творення Помісної Церкви й канонічного визнання, велика заслуга Патріарха Мстислава, бо коли б він не об’єднав розрізнені автокефальні парафії і єпархії в США і в діаспорі, то, може, не мали б ні УАПЦ в Україні, ні нинішнього руху Константинополя до нашого визнання».

Архієпископ Афанасій зазначив також, що починаючи творення єдиної православної Церкви в Україні, ми повинні взяти на озброєння слова Патріарха Мстислава: «Дивімося один одному у вічі». По іншому не можна. Адже ту глибоку недовіру, яка виникла через складнощі в стосунках між конфесіями за останні роки, те лукавство, яке заполонило серця, можна викоренити лише шляхом щирої взаємної довіри. Якщо ми цього не досягнемо, якщо хтось буде продовжувати виношувати плани когось принизити, упослідити, відсторонити, то єдиної Церкви не вийде, а вийде новий розлом.

Директор краєзнавчого музею Олександр Супруненко сказав багато слів про Патріарха Мстислава, який жив недалеко від його бабусі, з котрою вони були добре знайомі, про велике значення Патріарха в історії України й Української Автокефальної Православної Церкви.

Своїми спогадами про земляка, Патріарха Мстислава, поділився колишній начальник обласного управління культури Володимир Бондаренко.

Директор департаменту культури та туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко, наголосивши на значенні життя і діяльності Патріарха Мстислава в патріотичному вихованні дітей та молоді, подякувала Консисторії Харківсько-Полтавської єпархії та особисто владиці Афанасію за постійну організацію пам’ятних заходів.

Хор Харківсько-Полтавської єпархії, під управлінням диригента Олександри Горай, виконав кілька духовних пісень, зокрема «Отче наш», «Тілом заснув», «Стихири Пасхи», а на завершення «Молитву за Україну».

Завершився захід оглядом експозиції світлин із фондів музею Патріарха Мстислава.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here