Круглий стіл «Жертовний шлях УАПЦ» відбувся у Харкові

0
516

20170115_0615 січня 2017 року в Харкові пройшла зустріч за «круглим столом» під головуванням високопреосвященного Афанасія (Шкурупія), архієпископа Харківського та Полтавського, керуючого Харківсько-Полтавською та Черкасько-Кіровоградською єпархіями, присвячена 95-ій річниці відродження Української Автокефальної Православної Церкви в Україні, в якій взяли участь священнослужителі, науковці та вірні УАПЦ.

20170115_01Зустріч розпочалася зі вступного слова владики Афанасія, який коротко розповів про історію Української Православної Церкви, про етапи її відродження та не просту, трагічну і, одночасно, героїчну долю Церкви, яка тісно перепліталася з трагічною та героїчною долею українського народу.

Протоієрей Олег Козуб розповів про владику Олександра Ярещенка, архієпископа Харківського і Слобожанського, який очолював Харківську кафедру УАПЦ з 1922 до 1926 року і 20170115_02служив в Миколаївському соборі в центрі міста. Незважаючи на переслідування та гоніння, владика сміливо викривав неправду безбожницького режиму. На богослужіння, які очолював владика Олександр, збиралися сотні вірних, які, затамувавши подих, вслуховувалися в кожне слово владики. В 1926 році владику Олександра було заарештовано і заслано до Середньої Азії, де вірні віднайшли свого владику і, на протязі певного часу, відвідували. Але із-за репресій контакти з владикою припинились і ми не маємо інформації, де і коли він загинув.

Ієрей Дмитро Шаповалов розповів про третього митрополита УАПЦ 1920-х років Івана Павловського. У виступі священик 20170115_03зробив акцент не на загальній біографічній інформації про трагічну постать останнього Предстоятеля тодішньої Церкви, а на окремих епізодах його життя, котрі відомі зі спогадів очевидців. Зокрема, йшлося про зворушливе виявлення в дитинстві покликання до священичого служіння, захист митрополитом священиків і навіть крадіїв під час Голодомору 1932-1933 років, сльози парафіян і роздані вірним УАПЦ україномовні богослужбові книжки в день прощання Павловського з Харковом. Слухачі отримали змогу потримати в руках історичну реліквію – дбайливо збережений харків’янами до нашого часу шматочок орлеця, стоячи на котрому митрополит Іван звершував святу літургію. Завершив свою розповідь о. Дмитро короткими відомостями про деяких сучасників митрополита, життєвий шлях яких обірвався під час сталінського терору або врятував від нього в еміграції.

20170115_04Член Національної Спілки журналістів України Ніна Григорівна Немировська презентувала книгу «Дивімося одне одному у вічі», автором-упорядником якої вона є.  В книзі приведені досить цікаві і суттєві факти про перебування першого українського патріарха Мстислава (Скрипника) в місті Харків у травні 1991 року та в грудні 1992 року.

Своїми спогадами про зустріч з патріархом Мстиславом поділилася з присутніми Галина Миколаївна Мисько. В кінці свого виступу вона виклала свою думку про екуменічні відносини між християнськими Церквами та про створення єдиної помісної Православної Церкви в Україні.

20170115_05Олександра Тимофіївна Петренко також з захопленням розповідала про свої враження від зустрічей з патріархом Мстиславом, а на завершення подарувала протоієрею Леоніду Даниленку скатертину, яка слугувала індитією на престолі, на якому служив патріарх Мстислав.

На завершення зустрічі владика Афанасій розкрив сучасний стан УАПЦ, розповів про перспективи розвитку Церкви та побажав всім присутнім вірно продовжувати традиції Церкви-мучениці.

Ієрей Іван Полежака

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here