Грузинські вчені виявили унікальне Євангеліє-палімпсест

0
306
Манускрипт. Фото newsgeorgia.ge
Манускрипт. Фото newsgeorgia.ge
Манускрипт. Фото newsgeorgia.ge

Фахівці національного архіву Грузії відкрили рукопис, що може поповнити Міжнародний реєстр ЮНЕСКО «Пам’яті світу» (Memory of the World) – програму захисту документальної спадщини. Під час роботи над оновленням старовинного Євангелія були знайдені сліди давніших текстів.

Як повідомляє newsgeorgia.ge, манускрипт являє собою палімпсест – це пам’ятник писемності, в якому первинний текст стирався і замінювався новим. Тобто кожен рядок був нанесений на ще більш древні написи. Вчені датують найдавніший з текстів IX-X століттями нашої ери.

Євангеліє потрапило до Національного музею Грузії в 1924 році з церкви Богоматері села Тортіза неподалік Горі (регіон Шида Картлі). В описах пергаментна книга згадується, як пам’ятка ХIV століття. Але при новому вивченні було встановлено, що палімпсест є як двошаровим, так і тришаровим: два верхніх шари рукописи виконані таким видом грузинської писемності, як нусхурі, а нижній, третій шар – асомтаврулі. Новіші записи є текстом Євангелія, впорядкованого грузинським святим Георгієм Мтацмінделі, відомим також, як Георгій Афонський, Георгій Іверський або Георгій Святогорець (1009-1065) – ченцем, що переклав на грузинською мовою кілька видань Біблії і фактично був сполучною ланкою між Грузією і Візантією. Ідентифікація ж третього, нижнього шару поки не завершена.

Наразі відомо, що рукопис містить багато побічних записів різних періоду, одна частина яких написана писемністю нусхурі, інша – мхедрулі. Один із них свідчить, що замовником переписування одного з шарів є монах Естате, а інший, що рукопис куплений за 12 марч – старовинних грузинських монет. Крім того, зустрічаються мініатюри та заставки приблизно XIV століття.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here